پنج شنبه
1 آبان 1393
28 ذي الحجه 1435
23 اكتبر 2014
     
Skip Navigation Links.
نان جو « طلا » ست
از امام جعفر صادق (ع) نقل شده است كه خاصيت هاي غذايي و درماني با ارزشي در نان جو وجود دارد , به همين دليل طعام حضرت رسول اكرم (ص ) تا آخر عمر از نان جو خالي نبود.
در روم باستان نيز نان جو غذاي قهرمانان بود به طوري كه خوراك اصلي گلادياتورهاي رومي را تشكيل مي داد و قهرمانان آن زمان را « هورديري » يعني « خورندگان نان جو » مي ناميدند.
سبوس موجود در نان جو دو برابر نان گندم است و در هر 100 گرم نان جو حدود چهار گرم فيبر وجود دارد .
خوردن اين نان براي افراد ديابتي بسيار مفيد است زيرا هر فرد ديابتي روزانه به 20 تا 30 گرم فيبر نياز دارد كه بدين ترتيب بخش زيادي از آن را مي توان با نان جو و بقيه را با خوردن حبوبات و سبزيها جبران كرد.
مهمترين خاصيت هاي نان جو در صورتي كه كم نمك تهيه شود شامل جلوگيري از توليد چربي هاي زيان آور در خون , تنظيم فعاليت دستگاه گوارش , تعديل فشار خون , تحريك انسولين سازي در بدن و كاهش قند خون , پاكسازي ديواره هاي معده و روده از ذرات آلوده كننده , مقابله با رشد تومور در بدن , جلوگيري از چاقي , حفظ شادابي و زيبايي پوست به علت وجود ويتامينهاي گروه ب در آن و تقويت حافظه است .
امروزه جو به دليل تاثيري كه در پيشگيري , كنترل و درمان بيماري هاي غير واگير دارد , به عنوان « اكسير سلامت » نيز شناخته شده است . كاربرد جو در تهيه سوپ و غذاي تكميلي كودكان نيز بسيار مفيد است .
روزنامه جمهوري اسلامي 09/04/1383  افزودن به يادداشتها


نظر شما در مورد اين مطلب
  نام :
ايميل :
وب سايت:
  

موارد بازديد شده توسط شما:
تصویر روز
تصوير مكه و مدينه 055
 Search Engine Optimization
Clicky Web Analytics
پيكارگري كه در راه خدا شهيد مي شود اجرش بيشتر از كسي كه قدرت گناه دارد و چشم مي پوشد نيست. عفيف (پاكدامن ) نزديك است فرشته اي باشد از فرشتگان
حضرت علي(ع)